ИЗЛОЖБА КОЛУБАРСКА ШКОЛА ДРВОРЕЗБАРСТВА - МИЛУТИН И ПРИЈАТЕЉИ
У среду, 27. новембра 2024. године у галеријском простору Библиотеке, отворена је изложба Колубарска школа дрворезбарства – Милутин и пријатељи.
Милутин Ранковић вишедеценијски је уметник у области ликовног стваралаштва, вајар, иконописац, а његов препознатљив печат су скулптуре у дрвету, Излагао је више стотина пута, како у земљи, тако и широм света. Рукоположен је у свештеног дрворезбара-иконописца у манастиру Светог Архангела на Михољској Превлаци. Добитник је бројних награда за своје стваралаштво.
Ранковић је један од оснивача међународне арт – групе „Милутин и пријатељи“, која окупља уметнике из различитих жанрова, као и оне који се баве дрворезбарством.
На изложби Колубарска школа дрворезбарства – Милутин и пријатељи, изложене су скулптуре и рељефи Милутина Ранковића, као и гостију: Слободана Крунића из Јасенице код Ваљева, Милисава Стојановића из Лесковца Колубарског, Јошка Шоштарића из Холандије, Елеоноре Ранковић из Лајковца, Зорана Милутиновића из Јабучја код Лајковца, Брано Матић из Великих Црљена, Војо Бановић из Лазаревца, радови колекције културног центра Хаџи Рувим , радови из приватне колекције Животе Станисављевића и Раје Лазића.
Ширећи топлу причу о помало заборављеном дрворезбарству, ова изложба представља велики допринос очувању традиције и културног наслеђа колубарског краја у области скулптуре.
Милутин Ранковић, свештени дрворезбар СПЦ и уметнички директор Српског академског друштва Византија предлаже да се Колубарска школа дрворезбарства заштити као Културно добро и наслеђе Републике Србије. На основу изложеног, а и увидом у обимну документацију и материјалну заоставштину уметника колубарског краја, моје лично мишљење је да је потребно заштитити и уврстити у наслеђе колубарску школу како би и даље опстала и развијала се љубав према уметничкој обради колубарских стабала. (Андреа Сокић, историчар уметности, МА).
Изложба је отворена за посетиоце наредне две недеље.