Родослов као изазов - серија предавања у сарадњи са УГ "Наше огњиште"

Сарадња Библиотеке "Димитрије Туцовић", директорке Јасмине Иванковић и Удружења грађана "Наше огњиште" чији је председник Зоран А. Антонијевић овога пута огледа се у реализацији низа програма под називом "Родослов као изазов". Трибине, предавања и пратећи програм одржани су крајем априла.
Први догађај одржан је 20. априла, а било је то отварања изложбе под називом "Родослов као изазов" у холу библиотеке на Лазареву суботу (на Врбицу) коју је припремио Зоран А. Антонијевић. Затим је одржана промоција књиге "Жишка леда" аутора Милована Петровића, представљен је подослов фамилије Грујић из Даросаве (Јеврема и Славка Грујића род), а посетиоци су могли чути и излагање Милете Грујића Даросавца.

Другог дана, 22 априла, у сали библиотеке одржана је трибина са презентацијама следећих аутора: мр Небојша Ђокић, "Повезаност српских фамилија у историји србије, родослов Коче Капетана", проф. Иван Стратимировић: "Род Стратимировића и њихов значај за наш народ" и Милета Грујић Даросавац, "Родослов Грујића из Даросаве".

Последња трибина одржана је 25 априла, на Велики чатвртак, а учествовали су Рајко Кривокапић Клачински који је промовисао своју књигу "Родом до искона", Слободан Филиповић, новинар и етнолог који је говорио на тему "Пас и колено у родослову", и Драган Јовановић, философ који је говорио на тему "Померени векови и неке историјске заблуде". Предавања су одржана уз пажљиво праћење око 20-так присутних. Чуле су се многе необичне и потпуно нове ствари из наше српске историје, померених векова, праотаца Стефана Немање, старом српском календару, али пре свега надахнуто излагање Рајка Клачинског о значају израде сопствених родослова и методологији прављења најтачнији спискова предака.






У сали библиотеке 24. априла одржана је промоција књиге "Хрватски геноцид против Срба, Јевреја и Рома" проф. др Србољуба Живановића у издању ИК Пешић и синови. Програм је реализован у сарадњи са Удружењем грађана "Наше огњиште" Лазаревац.

Аутор књиге, академик професор др Србољуб Живановић, редовни је члан међународне Словенске Академије наука и Академије наука Републике Српске, председник је Међународне комисије за истину о Јасеновцу, један је од оснивача Српске антрополошке школе, професор је на Универзитету Свети Бартоломеј у Лондону. Живановић је такође аутор око тридесет књига из области антропологије, анатомије и палеопатологије као и неколико књига о геноциду. Био је члан прве екипе која је 1964. године ископавала јаме у Јасеновцу. Као палеопатолог ископавао је и истраживао скелете у Ђердапу на лепенском виру као и остатке наших средњевековних владара и светитеља.
Темом геноцида у Јасеновцу бави се од 1964. године, а своја открића и закључке објавио је у две књиге: "Јасеновац" и "Хрватски геноцид против Срба, Јевреја и Рома", обе у издању ИК Пешић и синови. Последња је обајвљена 2018. године и на промоцији у Лазаревцу представљене су идеје и закључци управо из ње.

Ова промоција одржана је у оквиру низа предавања која су организована уз помоћ Удружења грађана "Наше огњиште" те је Зоран Антонијевић испред Удружења претходних дана у библиотеци говорио о родословима тј. о родослову као изазову, а у четвртак, 25. априла од 18 часова биће представљене и нове теме и нове књиге. У оквиру промоције књиге односно генеалошке студије "Родословом до искона" Рајка М. Кривокапића-Клачинског говориће и етнолог и новинар Слободан Филиповић на тему "Пáс и колено" као и философ Драган Јовановић на тему "Крађа векова, ко је Немања".