„АГАПЕ“ У ЛАЗАРЕВЦУ
Ако смо у потрази за смислом, за инспирацијом и снагом, треба да застанемо испред две аутобиографске књиге које су нам оставили велики умови српског народа, Никола Тесла и Михаило Пупин. Оно што проналазимо читајући њихову живу реч није само прича о два генија већ и прича о њиховом духу и срцу.
Гости Библиотеке "Димитрије Туцовић" у уторак, 29. новембра, били су Александра Нинковић Ташић, публициста и председница Образовно-истраживачког друштва Михајло Пупин и Александар Гајшек, новинар, аутор емисије „Агапе“ и оснивач истоимене издавачке куће. Александра Нинковић-Ташић годинама се бави истраживањем заоставштине нашег научника и великана Михаила Пупина и као врсни познавалац његовог живота и рада незамењив је сарадник при писању књига у оквиру издавачке делатности куће „Агапе“ које о њему говоре. Лазаревачкој публици представљен је циклус Звездобројци и аутобиографије Тесле и Пупина. Поред приче о њиховом животу, пријатељству, открићима и савременицима, могли смо да чујемо и причу о људима, њиховим мајкама и очевима и великом срцу. И Тесла и Пупин су несебично помагали својим сународницима носећи у срцу, пре и изнад свега, српски народ.
Александар Гајшек је говорећи о издањима своје куће, и о истоименој емисији на РТВ Студио Б од које је све кренуло, причао о академику Владети Јеротићу, који га је извео на пут вере и који је на том путу био велики Гајшеков учитељ. Прича о Владети Јеротићу била је проткана емоцијама јер су временом Гајшек и Јеротић изградили близак однос који је овековечен кумством.
Још један велики животни учитељ о којем је Гајшек поделио веома личне приче, била је и Јелена Генчић, пријатељ и сарадник ИК „Агапе“. Она је кроз интервју урађен за емисију „Агапе“ открила веома личне детаље о Новаку Ђоковићу и њиховој сарадњи које је Гајшек овом приликом поделио са присутнима. Јелена Генчић је од самог почетка, док је Новак имао само пет година, безгранично веровала у њега и када нико није. Прича о Новаку и његовим тениским почецима нарочито је заинтересовала ђаке у публици за које је свечана сала Библиотеке била сувише мала.
Програм је изазвао изузетно велико интересовање те после дужег времена сви заинтересовани нису могли да уђу у салу.
Иначе, реализација овог програма је наставак успешне сарадње између Библиотеке „Димитрије Туцовић“ и удружења "Нешто лепо и корисно" чији је оснивач Слободан Стојановић.