Бомбардовање аеродрома у Лазаревцу

Циљ ове мултимедијалне поставке је да се уместо културе заборава афирмише култура сећања и сачува истина о непознатом догађају из Другог светског рата, када је немачка авијација 7. априла 1941. године бомбардовала небрањени помоћни аеродром код Лазаревца и масакрирала деветорицу авијатичара. О овом догађају не постоји спомен-обележје.
Мукотрпно истраживање овог догађаја започето је 14. априла 1986. године када је објављен први текст у новинама под насловом „Улица чува тајну“, поводом именовања Улице шест авијатичара, поред градског гробља, на основу иницијативе групе грађана две године раније. У архивској грађи и бројним делима написаним о Ваздухопловству Краљевине Југославије нису постојала сазнања о бомбардовању Лазаревца и страдању помоћног аеродрома током напада немачке авијације у краткотрајном Априлском рату 1941. године.
У монографији „Лазаревац и околина“ обја-вљеној 1962. године наводе се погрешни подаци да је другог дана рата град осетио дејство злогласних „штука“, са констатацијом: „Мали помоћни аеродром у непосредној близини Лазаревца био је циљ напада извршеног већ око осам часова изјутра. Но, авиони су били склоњени, страдао је делимично град и његово незаштићено становништво“. Једино што је било неспорно да је приликом бомбардовања тешко оштећена Црква Свети Димитрије са Спомен-костурницом погинулих у Колубарској бици.
Десет година касније 1972. у делу „Ваздухопловство у НОР-у 1941–1945“, аутора Боже Лазаревића, објављена је бледа слика авиона са потписом „Попаљени авиони код Лазаревца, априла 1941“, али без икаквог описа овог догађаја. Био је то први и једини траг о страдању аеродрома иако је касније објављено тридесетак књига о авијацији Краљевине Југославије и Априлском рату када су пилоти херојски бранили небо Југославије од вишеструко надмоћнијег непријатеља.
Реконструкција овог догађаја трајала је више деценија, анализом релевантних архивских извора и напором аутора, стручњака и ентузијаста који су имали осећај да се утврди истина о страда њу припадника краљевске авијације, о чему се на овој изложби први пут упознаје лазаревачка и шира јавност.
Поред истраживања о судбини аеродрома и страдању авијатичара у Априлском рату 1941. го-дине, први пут се објављују и фотографије Лазаревца под окупацијом о чему је истраживање у току.
На изложби се приказују и последице НАТО-агресије на рударске и енергетске објекте ЕПС-а у рату који је трајао против Југославије од 24. марта до 9. јуна 1999. године.
Аутор изложбе:
проф. др Милорад Ђоковић
Овај пројекат је евидентиран и депонован у Заводу за интелектуалну својину Србије.
Преузми (ПДФ)